Посета: 2.309.431
Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски - Слава Православне Епархије Врањске
Среда, 14. Јуни 2017.  (1. Јуни 2017.)   |   Вести

Уочи славе Епархије врањске, Преподобни Јустин ћелијски и врањски, у кући оца Јустина служено је празнично бденије којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ Филарет.

Након тога је у Дому војске Србије одржана свечана академија. Свечаност је почела наступом монахиња манастира Светог Стефана које су отпевале тропар и кондак Преподобном Јустину.

Потом је, пред бројним гостима, беседу произнео Његово Преосвештенство Епископ стобијски и местобљуститељ струмички Г. Давид.

У наставку свечане академије хор Гимназије ''Бора Станковић'' у Врању наступио је са неколико песама.

Ученици Техничке школе ''Никола Тесла'' у Сурдулици извели су сценски приказ о Великом рату.

Намесница манастира Свети Пантелејмон, монахиња Јелена, је на крају академије отпевала песму о оцу Јустину.

На дан славе Света Архијерејска Литургија служена је у Саборном храму Свете Тројице. Светом Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ полошко – кумановски и местобљуститељ дебарско - кичевски Г. Јоаким, а саслуживали су му Његово Преосвештенство Епископ Филарет, Његово Преосвештенство Епископ стобијски и местобљуститељ струмички Г. Давид и домаћин Његово Преосвештенство Епископ врањски Г. Пахомије са свештенством епархије врањске.

Након тога од саборног храма Свете Тројице кренула је литија до куће оца Јустина где је обављено резање славског колача.

И ове школске 2016/17. године Епархија врањска је организовала такмичење из веронауке за ученике основних и средњих школа које је било на нивоу целе Епархије. На овом такмичењу награђено је 46 ученика, а најбољи су добили новчане награде, дипломе, књиге и седмодневни боравак на Златибору.

Славским послужењем завршено је обележавање славе Епархије врањске Преподобни Јустин ћелијски и врањски.